Historyczny męski i chłopięcy chór episkopalny podtrzymuje żywą tradycję, występując blisko i daleko

Autorstwa Amy Sowder
Opublikowano 13 grudnia 2017

Dyrektor muzyczny Claudia Dumschat gra na pianinie i prowadzi po szkole próbę dla kilku chłopców z Chóru Mężczyzn i Chłopców w kościele Przemienienia Pańskiego w Nowym Jorku. Chór zawodowy jest jednym z najstarszych tego typu w Kościele Episkopalnym. Zdjęcie: Amy Sowder/Episkopalny serwis informacyjny

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Rozpoczęty w prywatnym domu w 1848 roku, pięć ulic na południe od obecnej lokalizacji na Manhattanie, The Kościół Przemienienia Pańskiego powitał wszelkiego rodzaju ludzi, aby ogrzać się w swoich uświęconych, historycznych drzwiach.

Nazywa się go pieszczotliwie „Mały kościółek za rogiem”, ponieważ kiedy kościół zorganizował pogrzeb aktora w 1870 roku, osądzający ludzie szeptali, że za rogiem jest mały kościółek, w którym „robią takie rzeczy”. Aktorzy byli uważani za niemoralnych i niegodnych reputacji. Legenda kościelna głosi, że Joseph Jefferson, przyjaciel aktora, który zorganizował pogrzeb, odpowiedział: „Niech Bóg błogosławi kościółek za rogiem!”

I to uczucie zostało. Misja kościoła, aby przyjmować wszystkich odwiedzających bez względu na profesję, rasę, narodowość, reputację czy status, została ustalona od samego początku. Święta Bożego Narodzenia mogą być przypomnieniem, by pójść za przykładem otwartości i hojności wobec nieoczekiwanych gości, od bogatych zagranicznych królów po zdesperowanych młodych rodziców.

Wejdź do kościelnego chóru męskiego i chłopięcego, około 2017 r. 15 grudnia grupa wykona w pełni wyreżyserowaną i kostiumową inscenizację opery Gian Carlo Menottiego „Amahl and the Night Visitors” z pełną orkiestrą. Włoski kompozytor stworzył operę bożonarodzeniową specjalnie dla dzieci.

Luciano Pantano, lat 11, gra główną rolę Amahla, niepełnosprawnego chłopca, który żyje z matką w ubóstwie niedaleko Betlejem w I wieku, wkrótce po narodzinach Jezusa. Trzej królowie pukają do ich drzwi w środku nocy prosząc o miejsce na odpoczynek. Potem wymieniają się opowieściami, gromadzą sąsiadów, kradną złoto, okazują hojność i ujawniają cuda.

Jodi Karen gra matkę, a Luciano Pantano Amahla w inscenizacji opery Gian Carlo Menottiego „Amahl and the Night Visitors” wystawionej przez Kościół Przemienienia Pańskiego. Zdjęcie: Cerkiew Przemienienia Pańskiego

Pantano jest podekscytowany śpiewaniem partii Amahl, ale uwielbia też być jednym z wielu członków chóru, który składa się z około tuzina chłopców i 10 mężczyzn. Dojeżdża około godziny z Brooklynu, by dwa razy w tygodniu po szkole ćwiczyć z innymi chłopcami, śpiewać w każdą niedzielę i dawać specjalne występy.

„To w pewnym sensie otwiera nową część mojego życia” – powiedział Pantano Episcopal News Service po próbie na początku grudnia. „Mam wielu nowych przyjaciół z wielu nowych, różnych miejsc. Mogę rozmawiać i udzielać się towarzysko”.

Kilka chórów Kościoła Przemienienia Pańskiego utworzy Chór Pasterzy do opery Gian Carlo Menottiego „Amahl and the Night Visitors”, która zostanie wystawiona 15 grudnia w nowojorskim kościele. Dolny rząd, od lewej do prawej: Ben Thomas jako King Kaspar, Charles Brown jako King Balthazar, Jake Ingbar jako King Melcior i Luciano Pantano jako Amahl; górny rząd, od lewej do prawej: Jodi Karem jako matka i Alexis Cordero jako strona. Zdjęcie: Cerkiew Przemienienia Pańskiego

Wbudowany, nieustrukturyzowany czas na zabawę jest częścią programu prób chóru ukształtowanego przez Claudię Dumschat, dyrektorkę muzyczną kościoła od 1999 roku i pierwszą kobietę na tym stanowisku od czasu założenia chóru ponad 165 lat temu.

Dzieli próby na małe grupy, aby dopasować je do zróżnicowanego harmonogramu uczniów. Podczas niedzielnej mszy chóralnej i innych występów mężczyźni i wszyscy chłopcy łączą swoje głosy, aby stworzyć jeden wielowarstwowy, potężny dźwięk.

„Jest naturalność dzieci, kiedy łączą się z tą muzyką. Nie nadinterpretują tego” – powiedział Dumschat. „Tak miało być. To ekscytujące. Pracowałem z chórami [tylko] dla dorosłych i to naprawdę zmieniło sposób, w jaki interpretuję muzykę”.

Założyciel kościoła, wielebny George Hendric Houghton, założył Chór Męski i Chłopięcy wkrótce po utworzeniu kościoła. Urodzony w połowie XIX wieku, jest uważany za jeden z najstarszych męskich i chłopięcych chórów w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich latach kościół powołał Chór Dziewczęcy, Chór Cherubinów dla małych dzieci oraz Chór Dziewczęcy Lumines dla nastoletnich dziewcząt.

Zarówno chóry chłopięce, jak i dziewczęce zostały zaproszone na rezydencję latem 2018 roku do zabytkowej katedry St. Albans w Anglii, gdzie będą śpiewać w codziennych pieśniach wieczornych i niedzielnej mszy. Będą również zwiedzać historyczne miejsca w pobliskim Londynie, wzbogacając swoją muzyczną i duchową edukację. Sponsoringi są dostępny.

Emily White, matka członka chóru Kalmena „Bugsa” Kelleya, lat 11, z Washington Heights na północnym Manhattanie, powiedziała, że ​​jej syn chętnie uczestniczy w próbach chóru.

„Zawsze przysięga, że ​​nie lubi muzyki klasycznej, ale tę uwielbia” — powiedział White ze śmiechem. „Czasami prosi mnie, żebym przejrzał słowa i muzykę w domu. Reaguje na muzykę. To jedna z rzeczy, w których staje się sobą”.

Chór nie jest szczególnie „fajnym” zajęciem pozaszkolnym, zwłaszcza dla chłopców, mówią dyrektor, rektor i rodzice. Ale kiedy te dzieci porzucają swoje życie poza domem i wkraczają w bezpieczną rodzinę chóru, mówią, że mogą się tym cieszyć bez względu na wszystko.

„Muzyka, którą śpiewamy, jest jak podmuch z przeszłości, a tak naprawdę nie słyszy się jej zbyt często. Głównie słucham R&B, rapu i popu” – powiedział 16-letni Ambar Rosario, również z Washington Heights. Podoba jej się jednolity charakter śpiewu chóralnego. „To sposób, w jaki możemy występować jako grupa, a nie tylko solo, i istnieje poczucie wspólnoty. Uwalnianie się w ten sposób jest niesamowite”.

Troje nastolatków z Lumines Girls Choir, Ambar Rosario, 16 lat; Tessoro Estrella, 15 lat; i Leeza Pantano, lat 13, ćwiczą w Kościele Przemienienia Pańskiego z dyrektorem muzycznym Claudią Dumschat. Zdjęcie: Amy Sowder/Episkopalny serwis informacyjny

Eteryczne emocje, jakie może wywołać piękna muzyka, są od dawna zakorzenione w tradycji Kościoła anglikańskiego, powiedział rektor, ks. John David van Dooren.

„Muzyka jest nie tylko piękna. To kształtuje nas jako chrześcijan” – powiedział van Dooren, siedząc z ENS przed próbą.

Spojrzał na Dumschata. „Claudia, ona stworzyła tę społeczność i miłość. Utrzymywanie grupy chłopców w dyscyplinie jest niesamowite, a ona zwraca ich ku światu, którego nigdy nie znali, muzycznie i duchowo”.

To także chór zawodowy, bo chłopcy są opłacani. To prawda, to marna suma, ale są odpowiedzialni za pokazanie się i konsekwentne wykonywanie swojej części. Jesse Obremski, obecnie 23-letni, dołączył do kościoła jako 6-latek i zaczął śpiewać w chórze męskim i chłopięcym. Następnie ukończył słynne konserwatorium artystyczne The Juilliard School, a dziś jest zawodowym tancerzem w Limon Dance Company na Manhattanie. Układa choreografię do bożonarodzeniowej opery Menottiego i jest mentorem dla młodych chłopców.

Jesse Obremski, obecnie 23-letni, dołączył do Kościoła Przemienienia Pańskiego jako 6-latek i zaczął śpiewać w Chórze Męskim i Chłopięcym. Na plakacie to chłopiec po lewej stronie, w drugim rzędzie od dołu. Współpraca Obremskiego z chórem i dyrektorem muzycznym Claudią Dumschat odegrała kluczową rolę w jego przyjęciu do Juilliard School na taniec. Dziś jest zawodowym tancerzem, który stworzył choreografię do bożonarodzeniowej opery chóru. Zdjęcie: Amy Sowder/Episkopalny serwis informacyjny

„Nauczyła mnie, jak podejść do śpiewu i jak w nim być” — powiedział Obremski o Dumschat. „Tak samo jest z każdą formą sztuki. Chodzi także o przyjaźnie, jakość emocjonalną, dbałość o szczegóły i wspólną pracę.

„Mamy nadzieję, że te cechy pomogą im, gdy dorosną”.

Zbieranie i zapraszanie obcych zawsze było sposobem Kościoła Przemienienia Pańskiego.

Houghton, pierwszy rektor, udzielał schronienia zbiegłym niewolnikom podczas zamieszek poborowych podczas wojny secesyjnej i utrzymywał kolejkę po chleb dla bezrobotnych.

Męski charakter chóru wywodzi się z europejskich korzeni klasztornych.

„XI-wieczne klasztory miały czterogłosowe chóry. Chłopcy śpiewali sopranem, a mężczyźni altem, tenorem i basem” – powiedział Dumschat. „To podstawa muzyki sakralnej w Europie”.

Ponieważ w tamtym czasie nie było w zwyczaju, aby chóry składały się z kobiet i dziewcząt, kompozytorzy tacy jak Bach, Bernstein, Haydn i Mozart pierwotnie chcieli, aby ich muzyka mieszała się z męskimi głosami, młodymi i starymi.

Sascha Haerter, Devin Coleman i Donovan Coleman należą do Chóru Pasterzy w filmie „Amahl and the Night Visitors”. Zdjęcie: Cerkiew Przemienienia Pańskiego

Po próbie 9-letni Alexander Darling rozłożył się na zniszczonej, miękkiej kanapie w pokoju zabaw, w którym znajduje się stół do ping-ponga, gry wideo, pluszowe zabawki i książki. „Jest całkiem niezły” — powiedział Darling, który mieszka w Harlemie. „To trochę jak bycie wolnym, bo…”

Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego chór dawał mu poczucie wolności, poza śpiewaniem w innych językach i zamiłowaniem do ćwiczenia pieśni.

Ale Darling miał jasne przesłanie, które chciał przekazać innym dzieciom: „Wierz w siebie, cokolwiek chcesz robić, i nigdy się nie poddawaj”.

— Amy Sowder jest specjalną korespondentką Episcopal News Service oraz niezależną pisarką i redaktorką z Brooklynu. Można się z nią skontaktować o godz amysowderepiscopalnews@gmail.com.


Tagi


Komentarze (6)

 1. Ede-Jo Maddena mówi:

  Słuchaj, cieszę się z tradycji, ale czy to nie czas, aby Kościół Episkopalny przestał wykluczać kobiety?

 2. James Lee mówi:

  Ede-Jo Madden: Twój list jest całkowicie przewidywalny. Czy nie widziałeś, że mają trzy chóry dziewczęce? Czy jesteś jednym z tych postępowców, którzy wierzą tylko w dwie szkoły, zespoły lub organizacje: wszystkie dziewczyny lub studentki? Mężczyźni, którzy wierzą w chłopców, postrzegają kobiety takie jak ty jako wrogów. UGH!

 3. Susan Hungerford mówi:

  Kościół episkopalny postępuje słusznie… utrzymuje żywe skarby historii, a chóry męskie i chłopięce są tylko częścią tej historii. I, jak zauważył powyżej James, są dziewczyny w swoich własnych grupach, co jest właściwe. Dlaczego jest tak wielu ludzi, którzy chcą, aby klasyczny świat historyczny po prostu zniknął?

 4. Patrycja Lang mówi:

  James Lee: Trzy chóry dziewczęce są dla dzieci i nastolatków. Mężczyźni i chłopcy śpiewają w każdą niedzielę. Kiedy dziewczyny śpiewają? Czy one też są płatne? Kobiety takie jak ja, czyli dorosłe kobiety z talentem, które uwielbiają śpiewać, są zmuszane do milczenia lub zmiany kościoła. Jeśli ten kościół twierdzi, że jest „inkluzywny”, wyklucza dużą część populacji.

 5. James Lee: Dziękuję za hojny i delikatny komentarz. Wydaje się, że niuanse nie są twoją mocną stroną. Zobacz komentarz Patricii Lang powyżej. Ponadto, jak zapewne nie wiesz, chociaż kobiety są wyświęcane od wielu lat, nadal są wykluczone z lepiej płatnych/pełnoetatowych stanowisk. A tak przy okazji Wesołych Świąt.

 6. Kwiaty Almy mówi:

  Myślę, że to wspaniałe, że nasi młodzi chłopcy i nastolatki mają miejsce, w którym mogą czuć się bezpiecznie i być sobą. To znacznie lepsze niż próba bycia jak gwiazdy rapu i hip-hopu. To uczy ich odpowiedzialności i poczucia własnej wartości. Jestem kobietą, która również uwielbia śpiewać, jeśli to jest twoja pasja, zrób coś z tym, Od moich Córek Króla. Jestem taki, że nie mogę zrobić wszystkiego, ale mogę zrobić kilka rzeczy, Panie pokaż mi, co chcesz, abym zrobił. Kontynuujmy miłość i rozprzestrzeniajmy ją na całą nienawiść, która się dzieje. Bądź aktywną częścią Armii Boga

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.