Prowincja IX przyjmuje za cel samowystarczalność finansową

przez Lynette Wilson
Opublikowano 9 marca 2012 r

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] IX Synod Prowincji, na spotkaniu w hotelu San Juan, Boca Chica w Republice Dominikany w dniu 8 marca, podjął uchwały mające na celu przybliżenie prowincji i Kuby do samowystarczalności finansowej oraz dodatkową uchwałę wspierającą restrukturyzację Kościoła Episkopalnego.

Biskupi, duchowni i świeccy przywódcy spotykający się przez pięć dni, 5-9 marca, również ponownie wybrali biskupa Kolumbii Francisco Duque na prezydenta i biskupa litoralnego Ekwadoru Alfredo Morante Espana na wiceprezydenta. Gina Angulo z diecezji Ekwador Litoral została wybrana na sekretarza; Skarbnikiem został wybrany Darling Martinez z diecezji Portoryko; i Pragedes Coromoto Jimenez De Salazarr, został wybrany na przedstawiciela Prowincji IX w Radzie Wykonawczej.

Synod jednogłośnie przyjął Nasz formularz Rezolucja Dyrektora Operacyjnego Kościoła Episkopalnego Biskupa Stacy Saulsa, która wzywa Specjalną Komisję ds. Struktury i Strategii Misyjnej do opracowania planu restrukturyzacji Kościoła w sposób maksymalizujący zasoby dostępne dla misji.

Wysiłki zmierzające do przesunięcia prowincji w kierunku samowystarczalności rozpoczęły się na dobre w marcu 2011 r. od konferencji w Tela w Hondurasie. Ostatni Synod 8 marca przyjął uchwałę, która pozwoli komitetowi sterującemu Tela kontynuować pracę jako Komisja Planowania i Rozwoju Rady Prowincji IX i powołać jej członków „najlepiej spośród tych, którzy brali udział w konsultacjach Tela, z odpowiednim reprezentacja z diecezji Prowincji IX i odpowiednia równowaga płci.” I dalej, „komitetowi powierza się udzielanie rad, towarzystwa i rozwoju przywództwa diecezjom Prowincji IX w dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju”.

Przy wsparciu w wysokości 110,000 XNUMX dolarów dotacji konstable Kościoła Episkopalnego, Prowincja IX i różni partnerzy – w tym Trinity Wall Street, Kościelny Fundusz Emerytalny i Fundacja Kościoła Episkopalnego – opracowali plan zrównoważonego rozwoju, który można wdrożyć w różnych kontekstach wyrażonych w siedmiu prowincjach. Diecezjach Ameryki Łacińskiej, a także na Kubie.

„Dla mnie jest to proces o różnych etapach i różnych fazach” – powiedział bp Wilfrido Ramos-Orench, oficer ds. globalnych partnerstw dla Prowincji IX, w wywiadzie dla ENS przed spotkaniem Synodu. „Ludzie muszą go posiadać i angażować zasoby”.

Każda z siedmiu diecezji Ameryki Łacińskiej i Karaibów w prowincji posiada grupę rozwojową. Jednak nacisk na przyszłość będzie skierowany na maksymalizację istniejących i potencjalnych zasobów poprzez zapewnienie wsparcia opartego na modelu Dominican Development Group i przy dodatkowej pomocy Hondurasu i Portoryko dla diecezji Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru Centralnego i Litoral, powiedział Ramos. . W ramach modelu wsparcie otrzymałaby również Kuba, nad którą sprawuje nadzór przewodniczący biskupa Kościoła episkopalnego, arcybiskup Indii Zachodnich i prymas Kościoła anglikańskiego w Kanadzie.

„Republika Dominikany odniosła taki sukces, a pomysł, przynajmniej z mojej perspektywy, polega na tym, aby wykorzystać ją jako sposób na inspirowanie innych diecezji do podążania w tym kierunku” – powiedział, dodając, że intencją jest tworzenie grup rozwojowych z wykorzystaniem Model dominikański jako układ odniesienia. „Każda sytuacja jest wyjątkowa”.

Sukces na Dominikanie
W ciągu ostatnich 20 lat Kościół Episkopalny na Dominikanie rozrósł się z 24 zborów do 65-70; liczba duchownych wzrosła z 12 do 35-40; oraz liczba szkół od siedmiu do 25. W 1998 r Dominikańska Grupa Rozwoju została założona w celu pomocy w rozwoju i samowystarczalności dominikańskiego Kościoła episkopalnego. W ciągu 14 lat zebrała 10 milionów dolarów na sfinansowanie budowy infrastruktury, w tym kościołów, szkół, żłobków i klinik medycznych.

W dużej mierze sukces grupy deweloperskiej jest wynikiem ustanowienia silnych partnerstw i relacji, powiedział Bob Stevens, dyrektor wykonawczy DDG i misjonarz Kościoła Episkopalnego, w rozmowie telefonicznej ze swojego biura na Florydzie.

A liczba relacji diecezji towarzyszących między Republiką Dominikańską a diecezjami amerykańskimi i latynoamerykańskimi wzrosła z czterech do 13, ale powiedział, że nie należy lekceważyć wpływu, jaki mogą wywrzeć jednostki.

„Pojedyncze jednostki razem mogą dokonać znaczącej zmiany poprzez osobiste zaangażowanie w misję” – powiedział Stevens. „Zetknąłem się z kilkoma głównymi darczyńcami i setkami małych darczyńców. Na przykład w ciągu prawie 14 lat przekazaliśmy na Dominikanę ponad 10 milionów dolarów. Jedną rzeczą, której się obawiam, jest to, że zamorskie diecezje widzą raczej liczby niż relacje. Liczby nie przychodzą, dopóki nie będziesz mieć mocnych osiągnięć i ugruntowanych relacji… Muszą zobaczyć dynamiczny, rozwijający się kościół, a wsparcie finansowe nadejdzie.”

Stevens powiedział, że jest „bardzo zadowolony” z pracy nad samowystarczalnością finansową na szczeblu prowincji i że w ciągu 14 lat funkcjonowania modelu dominikańskiego zdobyto wiele wiedzy i wyciągniętych wniosków, ale cel pozostał ten sam.

„Zawsze skupialiśmy się na modelu „niezależności” – powiedział Stevens. „Chcieliśmy zmniejszyć zależność od kościoła amerykańskiego”.

Ciągły proces
Ramos-Orench spodziewa się, że proces ten potrwa co najmniej pięć lat.

„To nie zdarza się z dnia na dzień. Zrównoważony rozwój to proces” – powiedział. „Mam nadzieję, że zostaną udostępnione pewne fundusze i dokonana inwestycja”.

Obecne trzylecie Kościoła Episkopalnego przeznaczono na budżet Prowincji IX w wysokości 2,993,830 2013 2015 USD. Projekt XNUMX-XNUMX budżet, który Rada Wykonawcza przyjęła i przesłała do Wspólnego Stałego Komitetu ds. Programu, Budżetu i Finansów pod koniec stycznia, obejmuje 20-procentowy wzrost w wysokości 1 miliona dolarów na łączną kwotę 5.95 miliona dolarów w grantach dostępnych do rozdysponowania między diecezjami Stanów Zjednoczonych poza kontynentem. (Konkretne przydziały nie zostały jeszcze dokonane).

Poza pieniędzmi z Kościoła Episkopalnego wsparcie finansowe wysiłków na rzecz samowystarczalności pochodzi od innych partnerów.

Od 27 lutego do 5 marca 2011 ponad 75 osób zgromadziło się w Tela w Hondurasie dla Prowincji IX długofalowość konferencja wspierany przez Grupa Emerytur Kościelnych, Ściana Trójcy, Prowincji IX i Grant Constable Kościoła Episkopalnego, ten ostatni finansuje kontynuację działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w prowincji przez cały 2012 rok.

Fundusze Constable Grant pozwoliły kilku liderom kontynuować pracę z diecezjami do 2012 roku, w tym wielebnemu Miltonowi Amparo, księdzu z Dominikany i konsultantowi ds. planowania strategicznego; Humberto Shikiya, dyrektor Centro Regional Ecuménico de Asesoría y Servicio (CREAS), firmy konsultingowej zajmującej się samowystarczalnością finansową; oraz Victor A. Feliberty, konsultant ds. przywództwa transformacyjnego i dziekan administracji na Inter American University of Puerto Rico.

Po marcowym spotkaniu w Hondurasie w listopadzie 2011 r. w Bogocie w Kolumbii zebrała się komisja planistyczna w celu dalszego udoskonalenia planu samowystarczalności.

W rozmowie telefonicznej z Puerto Rico Feliberty wyjaśnił pracę konsultantów, która rozwijała się od czasu konferencji Tela.

„To, co teraz robimy, jest powiązane z tym, co tam zaczęliśmy” – powiedział. To program rozwojowy dla diecezji trwający od 10 do XNUMX lat. Pracuję nad rozwojem przywództwa, wzmacnianiem zespołów diecezjalnych i w związku z tym przedstawiłem komitetowi planowania znaczenie rozwoju platformy cybernetycznej, umożliwiającej ich wzajemne połączenie”.

Platforma cybernetyczna ułatwi wzajemne powiązania i współpracę w zakresie czterech obszarów: kształcenia ustawicznego, przywództwa, planowania i alokacji zasobów oraz stabilności finansowej.

„[Oni] są bardzo zainteresowani tym, abyśmy pomogli im stworzyć świadomość lokalnych talentów, pomóc zidentyfikować to, co już mają w zasobach ludzkich, zasobach fizycznych, zasobach technologicznych i finansowych” – powiedział Feliberty. „Staramy się pomóc im w dokonaniu prawdziwej oceny tego, co mają i jak z tego korzystają, oraz w jaki sposób mogą przemyśleć sposób, w jaki robią rzeczy”.

Powiedział, że duchowni potrzebują szkolenia w zakresie administracji, planowania i zarządzania projektami oraz maksymalizacji zasobów i tego, jak wzmocnić świeckich, którzy często są kreatywni i chętni, ale nie mają siły, powiedział.

Uznając samowystarczalność za priorytet, oczekuje się, że kierownictwo zmieni strukturę prowincji, aby współpracować z oficjalnym koordynatorem i zapewnić uprawnienia do kontynuacji i nadzoru w celu zapewnienia realizacji tego projektu, powiedział Feliberty.

Biskup i zespół koordynujący każdej diecezji odegrają kluczową rolę „w promowaniu planowania misyjnego, rozwoju i zrównoważonego rozwoju jako priorytetu diecezji oraz motywowaniu twórczych wysiłków parafii i grup lokalnych” – dodał w kolejnym e-mailu.

„Bez nich prowincjonalny projekt się nie powiedzie. Potrzebujemy siebie nawzajem pozytywnie i produktywnie zaangażowani” – powiedział. „Wszyscy członkowie Ciała Chrystusa są potrzebni do tej pracy ze względu na Kościół latynoamerykański. Nasza tożsamość i podróż jako społeczności ludzi o wielu kolorach i pochodzeniu etnicznym, w ciągłej walce o dobre życie dla nas i naszych rodzin, jest naszym najsilniejszym wewnętrznym zasobem, który pozwala nam iść naprzód”.

— Lynette Wilson jest reporterką/redaktorką Episcopal News Service. Opowiedziała tę historię z Nowego Jorku.


Tagi


Komentarze (1)

  1. Johna D. Andrewsa mówi:

    Spędziłem tydzień na Dominikanie z zespołem z diecezji Nebraska. Ponieważ naszym celem było zobaczenie, jak nasza diecezja może współpracować z diecezją Republiki Dominikany, diakon Bob Snow zabrał nas po całej DR – z północy na południe i ze wschodu na zachód. To, co zobaczyłem, podnieciło mnie. Diecezja DR przybliża Kościół ludziom nie tylko zaspokajając ich potrzeby duchowe, ale także zaspokajając ich potrzeby edukacyjne, zdrowotne i życiowe. To, co robią, jest naprawdę inspirujące.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.